Εκπαιδευτική εκδρομή της Στ’ τάξης στην Αθήνα

Η ΣΤ΄ του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ανατολής πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα, το διάστημα 15 – 17 Φεβρουαρίου 2019, με αφορμή την επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων.

Την Παρασκευή 15/2/2019 οι μαθητές παρακολούθησαν προβολή ταινίας στο Πλανητάριο του Ιδρύματος Ευγενίδου.

Το Σάββατο 16/2/2019 επισκεφθήκαμε το Εθνικό Ιστορικό Μουσείο, ερχόμενοι σε επαφή με τη «ζωντανή» ιστορία της πατρίδας μας.

Την ίδια μέρα ξεναγηθήκαμε στο Μουσείο της Ακρόπολης, όπου θαυμάσαμε από κοντά το μεγαλείο των αξεπέραστων έργων των αρχαίων Ελλήνων που μένει αναλλοίωτο στους αιώνες.

Κυριακή 17/2/2019. Χρέος, υποχρέωση και δικαίωμα η επίσκεψη στον Ιερό βράχο της Ακρόπολης.

Στη συνέχεια γνώρισαν από κοντά έναν μεγάλο …ήρωα της ελληνικής ιστορίας! Το αντιτορπιλικό «Θωρηκτό Αβέρωφ»!

Τέλος, επιβεβλημένη η επίσκεψη και η ξενάγηση στους χώρους του Ελληνικού Κοινοβουλίου!

Ξεναγηθήκαμε στις αίθουσες της Βουλής, μάθαμε για την ιστορία του κτιρίου, επισκεφθήκαμε τις εκθέσεις που παρουσιάζονταν στον χώρο και καθίσαμε στα έδρανα των Βουλευτών στην αίθουσα συνεδριάσεων της Ολομέλειας!

Συνοδοί εκπαιδευτικοί ήταν οι

• Σταύρος Λάμπρος
  • Αναστασία Μαυρογεώργου
  • Δημήτρης Βαγγελής
  • Κατερίνα Χουλιάρα

Η διεύθυνση του Σχολείου θα ήθελε να ευχαριστήσει τους γονείς που συνόδευσαν τους μαθητές στην εκπαιδευτική εκδρομή για τη συνεργασία και τη στήριξή τους.