ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2020-2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ
Οι εγγραφές των μαθητών/τριών στην Α΄ Τάξη για το σχολικό έτος 2020-2021 αρχίζουν την Παρασκευή 15- 5-2020 και λήγουν την Παρασκευή 29 – 5 – 2020.
Στην Α΄τάξη εγγράφονται και θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από
1-1-2014 έως 31-12-2014.
Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή τους στα σχολεία της εκπαιδευτικής περιφέρειας της περιοχής Ανατολής Ιωαννίνων (1ο, 2ο, 3ο, 4ο Ανατολής και 6ο Ιωαννίνων (εργατικές κατοικίες -Βρυσούλα) , είναι τα εξής:
1. Αίτηση εγγραφής.
2. Βεβαίωση φοίτησης στο Νηπιαγωγείο.
3. Αποδεικτικό στοιχείο ( λογαριασμός ΔΕΗ – ΟΤΕ – ΔΕΥΑΙ ) , από όπου θα αποδεικνύεται η διεύθυνση πρώτης κατοικίας του μαθητή.
4. Ατομικό Δελτίο Υγείας του μαθητή .
5. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού , ή προσκόμιση άλλου στοιχείου , στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια.
6. Οι αλλοδαποί μαθητές /τριες πρέπει να προσκομίσουν υποχρεωτικά πιστοποιητικό γέννησης.
Η κατάθεση των δικαιολογητικών θα γίνει στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Ανατολής ( Νυμφών – Φιλύρας τηλ. 2651048466 καθημερινά από 10.00΄ έως 12.00΄ ),λαμβάνοντας κατά την προσέλευση στο σχολείο τα απαραίτητα μέτρα προστασίας που προβλέπονται για τους κλειστούς χώρους.
Η κατανομή των μαθητών/τριών στα σχολεία της περιοχής θα γίνει με ευθύνη και εποπτεία της Τριμελούς Επιτροπής της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Ιωαννίνων, με βάση την μόνιμη κατοικία των μαθητών/τριών και την υπάρχουσα χωροταξία .
Από την ανωτέρω διαδικασία ΕΞΑΙΡΟΥΝΤΑΙ όσοι εκ των νέων μαθητών/τριών έχουν αδέλφια που φοιτούν ήδη σε κάποιο από τα σχολεία της περιοχής. Οι μαθητές αυτοί θα εγγραφούν στα σχολεία που φοιτούν τα αδέλφια τους.
Ανατολή 14-5-2020 Η Διευθύντρια
Τσουμελέκα Μαρία