Διαδικτυακή παρέμβαση στους γονείς του ΣΤ’ 1 από τη ΣΧΕΔΙΑ!

Προκήρυξη δύο θέσεων (ψυχολόγου και κλινικού ψυχολόγου) από τη ΣΧΕΔΙΑ Δικηγορικός Σύλλογος Ιωαννίνων

Την Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2020, με πρωτοβουλία του εκπαιδευτικού κ. Ιωάννη Λάμπρου, πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή παρέμβαση στους γονείς του ΣΤ’ 1 με θέμα  την υπερβολική χρήση του διαδικτύου και τον ρόλο των γονιών στην καθημερινότητα των παιδιών τους. Προσκεκλημένη ομιλήτρια ήταν η κ. Πώλα Κομνηνού, κοινωνιολόγος και μέλος της επιστημονικής ομάδας της ΣΧΕΔΙΑ (Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ιωαννίνων). Το κέντρο παρέχει δωρεάν υπηρεσίες πρόληψης και θεραπείας, με στόχο να ενισχυθεί η δυνατότητα του κάθε ατόμου να επιλέγει έναν τρόπο ζωής μακριά από εξαρτήσεις και προβληματικές συμπεριφορές.

Στη συζήτηση συμμετείχε επίσης η Δ/ντρια του σχολείου κ. Γεωργία Πάνου.

Ευχαριστούμε θερμά την κ. Κομνηνού και το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ιωαννίνων για την άμεση ανταπόκριση, την εξαιρετική ομιλία και την προθυμία της για παρεμβάσεις και υποστήριξη σε όσους γονείς του σχολείου μας το επιθυμούν.

Συγκρατώ τη φράση “έντεχνη αγάπη” που αποτελεί το ζητούμενο όπως ανέφερε η κ. Κομνηνού.

Στοιχεία επικοινωνίας με τη Σχεδία ( Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Ιωαννίνων):

Ιστοσελίδα: https://www.kp-ioanninon.gr/

Διεύθυνση:  Καμπέρειο Πνευματικό Ίδρυμα, Παπαδοπούλου 11, 3ος ορ.

E-mail: sxedia@otenet.gr

Τηλέφωνο: 2651025595