ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α’ ΤΑΞΗΣ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ Α΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2021-2022

Ανατολή, Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2021

Αγαπητοί γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές των μαθητών της Α΄ τάξης θα πραγματοποιηθούν από 1 έως και 20 Μαρτίου 2021.

Οι εγγραφές για τα τέσσερα σχολεία της Ανατολής και το 6ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων (Βρυσούλας) θα γίνουν συνολικά στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Ανατολής και στη συνέχεια θα γίνει η κατανομή στα σχολεία. Αυτό θα συμβεί για να υπάρξει ισόρροπη κατανομή σε σχέση με τη χωρητικότητα των σχολείων έτσι ώστε να καλυφθούν οι ανάγκες φοίτησης όλων των μαθητών που θα φοιτήσουν στην Α΄ Δημοτικού.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: όσοι από τους μαθητές που θα εγγραφούν στην Α΄ τάξη έχουν αδέλφια σε οποιοδήποτε από τα παραπάνω σχολεία, θα προσκομίσουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά απευθείας στο σχολείο αυτό.

Στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου εγγράφονται και θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως και 31-12-2015.

Τα απαιτούμενα εκ του νόμου απαραίτητα δικαιολογητικά είναι αναρτημένα στο ιστολόγιο (Blog) του σχολείου (https://blogs.sch.gr/1dimanat/2021/02/26/eggrafes-a-taxis-2021-2022/), επιστρέφονται συμπληρωμένα και είναι τα παρακάτω:

1. Αίτηση-Υπεύθυνη Δήλωση Εγγραφής στην Α’ τάξη

2. Πιστοποιητικό γεννήσεως Δήμου ή Κοινότητας(δε θα το φέρετε εσείς, θα το αναζητήσει το σχολείο)

3. Απόδειξη ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή συμβόλαιο κατοικίας για πιστοποίηση της διεύθυνσης κατοικίας.

4. Αντίγραφα σελίδων Βιβλιαρίου Υγείας ή προσκόμιση άλλου στοιχείου  στο οποίο να φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

5. Ατομικό Δελτίο Υγείας του μαθητή

6. Βεβαίωση Φοίτησης από το Νηπιαγωγείο

7. Υπεύθυνη δήλωση νόμου 105 (ν. 1599/86) του κηδεμόνα για ασφαλή αποχώρηση του μαθητή.

8. Αίτηση για εγγραφή στο Ολοήμερο Πρόγραμμα (δεν απαιτούνται δικαιολογητικά)

*Οι αλλοδαποί μαθητές πρέπει να προσκομίσουν υποχρεωτικά πιστοποιητικό γέννησης ή ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Τα στοιχεία του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ανατολής είναι:

Ταχ. Δ/νση: Ομήρου 5, Ανατολή Ιωαννίνων

Τηλέφωνο: 2651048321/48791

e-mail: 1dimanat@sch.gr

Ώρες εγγραφής 09:00π.μ. – 10:00π.μ.

ΠΡΟΣΟΧΗ: παρακαλούμε τα απαραίτητα δικαιολογητικά να τα προσκομίσετε σε πλαστική διαφάνεια και τηρώντας αυστηρά τα μέτρα προστασίας COVID-19 (χρήση μάσκας, αντισηπτικού) και σας ενημερώνουμε ότι θα γίνεται θερμομέτρηση στο σχολείο πριν την είσοδο.

Από τη Δ/νση